یک مادر و هزاریک تجربه
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

 

شاید از پدربزرگ یا مادربزرگ‌ تان درباره خواص درمانی آب‌های گرم و معدنی یا حمام‌های گیاهی شنیده‌اید. این حمام‌ها که در زمان‌های قدیم به‌ دلیل جنبه‌های درمانی میان مردم رایج بود،  از جمله شیوه‌ها و راهکارهای درمانگران طب سنتی برای درمان و تسکین برخی از بیماری‌ها بوده است. از این‌رو در زمان‌های قدیم نه تنها درمانگران برای دریافت نتایج درمانی، حمام‌های گیاهی را به بیماران‌شان تجویز می‌کردند بلکه خود مردم نیز به‌ دلیل آشنایی با تاثیر و خواص درمانی حمام‌های گیاهی از آن‌ها به‌ منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری استفاده می‌کردند. امروزه نیز در برخی از کشورهای اروپایی هنوز از تکنیک‌ها و متدهای آب درمانی، دریا درمانی و حمام درمانی که اشتراکات زیادی در حوزه درمانی دارند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند. در طب سنتی ایران نیز از حمام‌های گیاهی برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

انواع حمام و ویژگی های آنها
 

در بسیاری از كتاب‌های تاریخ و باستانشناسی، به شیوه های خاص استحمام بر می خوردیم. از جمله حمامهای فامیلی وجمعی كه در بسیاری كشورها متداول بوده و هم اكنون نیز در پاره‌ای نقاط معمول است. برای مثال در ژاپن حمام فامیلی مرسوم است. به این معنی كه همه افراد خانواده با هم حمام می‌كنند.

در گذشته، اشراف آشور با انواع گیاهان و روغن‌های گیاهی حمام می كرده‌اند. در این قوم، پاكیزگی نشانه تشخص و بزرگی بوده است و سران قوم بیش از دیگران حمام می‌كرده‌اند. اشراف آشور حمامهایشان را از مرمر می‌ساختند. حمام معروف «كاراكالا» كه در زیبایی و شكوه مشهور است، به این زمان تعلق دارد و نمایشگر این واقعیت است كه سران قوم آشور تا چه اندازه به پاكیزگی و حمام كردن توجه داشته اند.

رومی‌های باستان، به ویژه ثروتمندانشان نیز از گیاهان و روغن‌ها و املاح گوناگون در حمام‌هایشان بهره می گرفته اند. سرخ پوستان در بهره گیری از گیاهان بسیار پیشرفته بوده اند، تا آنجا كه در بسیاری موارد می توان از تجربیاتشان استفاده كرد. اروپایی‌ها و آسیای‌ها، به ویژه مردم خاور دور نیز در موردگیاهان تجربیات گرانبهایی داشته اند.

زنان به نام تاریخ به ارزش گیاهان پی برده بودند و از آنها استفاده می كرده‌اند. برای مثال كاترین كبیر، ملكه روسیه، با چند نوع گیاه آرامبخش اعصاب و نرم كننده پوست، حمام می كرده است.

مادام دو پمپادور هم كه از زنان معروف فرانسه بوده است هر روز با گیاهان خاصی حمام می‌كرده است. او برای جمع آوری گیاهان مورد نظر، گروهی را مامور كرده بود تا در سراسر فرانسه جستجو كنند و گیاهان دلخواهش را بیابند. در آن زمان، حمام روزانه مرسوم نبود و می گویند لوئی پانزدهم هم همیشه نگران بوده است كه مبادا مادام پمپادور در اثر حمام روزانه زیبایش را از دست بدهد و از اینكه می دیده است این خانم زیباییش آب رفتنی نیست خیلی تعجب می كرده است!

 

تونیك حمام

اگر در منطقه‌ای سردسیر زندگی می‌كنید و یا زمستان بسیار سردی را پشت سر گذاشته‌اید، برای بازیابی شادابی و سلامت پوست، از برگ‌های توت استفاده كنید.

مقداری برگ توت را در آب جوشان بریزید، پس از مدتی برگ‌ها را از ظرف خارج كنید و آب آن را به آب وان بیفزایید.

این حمام دوباره پوست را زنده و شاداب می‌كند و لطافت گذشته را به آن باز می‌گرداند.

 

حمام با سركه سیب

یكی از حمامهای بسیار خوب و موثر، حمام با سركه سیب است. با افزودن یك فنجان سركه سیب به آب وان، می‌توانید اسید پوست را تامین كنید و لطافت بیشتری به پوست ببخشید.

 

حمام رفع خستگی

دوش سرد و گرم به تناوب، خستگی را از پوست می‌گیرد.

این كار زمانی نتیجه بهتری خواهد داشت كه زیر دوش‌ آب گرم بایستید و با دوش دستی آب سرد به بدن بپاشید، به طوری كه پوست دو درجه حرارت مختلف را یكجا دریافت و حس كند.

برای رفع خستگی پاها، آنها را به مدت سه دقیقه در آب سرد قرار دهید. این كار افزون بر رفع خستگی پاها، سبب می‌شود كه راحت‌تر و زودتر به خواب بروید.

 

حمام كنید، اما ...

هرگز در آب داغ به مدت طولانی حمام نكنید.

اگر پوست حساسی دارید و یا مویرگ‌های پوستتان به چشم می خورد، هرگز با آب داغ حمام نكنید، حرارت آب باید كمی بیش از حرارت بدنتان باشد تا پوستتان لطمه نخورد.

اگر می خواهید استراحت كنید و آرامش بیابید، به مدت 15 دقیقه در وان آب نیم‌گرم دراز بكشید، چشم‌هایتان را ببندید و دو حلقه خیار روی آنها بگذارید.

اگر از گیاهان برای لطافت و پاكیزگی پوست استفاده می‌كنید، هرگز گیاه موردنظر را در وان نریزید، زیرا پس از حمام گرفتن، ناگزیر خواهید بود مدتی وقت صرف كنید تا مقدار گیاهی را كه به بدنتان چسبیده است، جدا كنید و بشویید. برای استفاده از گیاهان بهتر است گیاه مورد نظر را در كیسه ای نخی بریزید و در آب وان قرار دهید.

به جای خود گیاه می توانید از عصاره یا آب آن استفاده كنید. در این صورت عصاره گیاه یا آب آن را به آب وان بیفزایید.

 

حمام گیاهی

بسیاری از گیاهان می توانند برای پوست مفید باشند. می توانیم از این نوع گیاهان در حمام استفاده كنیم.

بهترین گیاه از این دسته، گل بابونه است. می توانید گل بابونه را به صورت خشك یا تازه مورد استفاده قرار دهید.

این گیاه پاك كننده پوست است و به آن لطافت می‌بخشد. برای اثربخشی بیشتر، می توانید نصف پیمانه گل بابونه را با كمی اكلیل كوهی مخلوط كنید و در آب وان بریزید.

از گل بابونه برای رنگ كردن موها هم استفاده می‌شود.

 

حمام باگیاهان خوشبو

در هر دوره‌ای از تاریخ، نوعی حمام متداول بوده است. در قرن 17 حمام عطرآگین باب شد. در این نوع حمام، برای خوشبو كردن بدن، از گل‌ها وگیاهان معطر مانند گل سرخ، بهار نارنج، یاسمن، سنبل و نعنا استفاده می‌شد.

اكنون هم برای خوشبو كردن بدن می‌توانید از این نوع حمام استفاده كنید و با بهره‌جویی ازگلها و گیاهان خوشبو، حمام بگیرید و به بدنتان عطر و بویی دلخواه بدهید.

برای حمام گرفتن با گیاهان خوشبو، باید مقداری از اسانس گل مورد نظرتان را به آب وان بیفزایید و چند دقیقه در آن بمانید.

 

گیاهان شفابخش

بسیاری از گیاهان افزون بر خواص گفته شده، شفابخش نیز هستند و به عنوان درمان كننده هم می توان از آنان كمك گرفت، زیرا به مقدار فراوان ویتامین دارند و به همین دلیل از ارزش زیادی برخوردارند. از این نوع گیاهان می‌توان در حمام استفاده كرد و به كمك آنها مقداری ویتامین به پوست رساند. برگ‌های زیرفون و نعنا صحرایی از گیاهان مفیدی هستند كه در سالم سازی پوست می‌توانند نقش موثری داشته باشند.

 

روغن‌های گیاهی

بسیاری از خانم‌ها برای تقویت پوست از كرم تقویت كننده استفاده می‌كنند و با خواص معجزه آسای مواد گیاهی آشنایی ندارند.

در حالی كه بعضی از روغن‌های گیاهی موثرترین و بهترین تقویت كننده‌های پوست هستند و سلامت و شادابی آن را صدچندان می‌كنند.

روغن بادام، روغن آفتابگردان و روغن دانه كتان از دیگر روغن‌های گیاهی ارزش بیشتری دارند و می‌توانند مواد مورد نیاز پوست را در اختیارش بگذارند.

برای بهره‌جویی از این روغن‌های گیاهی، مقدار كمی از هر یك از آنها را در آب بریزید و در آن حمام كنید.

 

حمام شیر ژرژ ساند

ژرژ ساند نویسنده معروف فرانسوی از زیبایی چشمگیری بهره نداشته اما پوستش بسیار لطیف و سالم بوده است. به اعتقاد خود او، نوع حمام و موادی كه به كار می‌گرفته تنها عامل سلامت و شادابی و جوانی پوستش بوده است.

شما هم اگر می‌خواهید پوست لطیف و سالمی داشته باشید، از ژرژ ساند پیروی كنید و با مواد انتخابی او به پوستتان شادابی و جوانی ببخشید.

برای آماده كردن این حمام به مواد زیر نیاز دارید:

100 گرم بیكربنات سدیم، 225گرم نمك آشپزخانه، یك لیتر آب، 85 گرم عسل و سه لیتر شیر.

ابتدا بیكربنات سدیم را با نمك آشپزخانه مخلوط كنید و در یك لیتر آب حل كنید، سپس عسل را در سه لیتر شیر بریزید و حل كنید. مواد به دست آمده را در وان بریزید و خوب هم بزنید. بعد به مدت 10 تا 15 دقیقه در وان استراحت كنید.

 

حمام گرانبها

بسیاری از خانم‌های زیبای تاریخ در آب توت‌فرنگی حمام می‌كرده‌اند و اعتقاد داشته‌اند كه توت فرنگی در خنك كردن و پاك كردن پوست بسیار موثر است و می تواند مواد با ارزشی در اختیار پوست بگذارد.

مادام تالین، یكی از زیبارویان تاریخی (!) با توت فرنگی و تمشك حمام می‌كرده است. او، پس از این استحمام، با شیر و اسانس گل آبكشی می‌كرده است تا پوستش خوشبو و لطیف شود.

 

دریا را به خانه خود ببرید؟

سلول‌های پوست، پس از مدتی از بین می‌روند و جایشان را به سلول‌های تازه‌تری می‌دهند.

در این تغییر و تحول، گردش خون نقش مهمی دارد و سرعت بخشیدن به آن سبب می‌شود كه این كار – جابه‌جایی سلول‌ها- بهتر و سریع‌تر انجام گیرد.

ورزش و بهره‌گیری از آب‌هایی كه املاح مفیدی دارند، می‌تواند در افزایش سرعت گردش خون و منظم ساختن آن نقش باارزشی داشته باشد.آب دریا به دلیل داشتن املاح معدنی، بسیار مفید است؛ اما همیشه در دسترس نیست. پس بهترین راه این است كه با افزودن املاح مفید ویژه دریا به آب وان، دریا را به خانه خود ببرید.

برای این كار 225 گرم سولفات منیزیم و 500 گرم كلرید منیزیم را به آب وان بیفزایید.

اگر می خواهید آب وان خوشبو شود، كمی اسانس نعنا یا اكالیپتوس به آن بیفزایید.


 

این نوع حمام  های گیاهی بدون آنکه بدانید بیماری‌ها را از شما دور می‌کند. با تکرار این حمام‌ها هر ۱۰روز یک بار از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کنید.این حمام‌ها که در زمان‌های قدیم به‌ دلیل جنبه‌های درمانی میان مردم رایج بود، از جمله شیوه‌ها و راهکارهای درمانگران طب سنتی برای درمان و تسکین برخی از بیماری‌ها بوده است.

درمان گرمازدگی با عصاره گریپ فروت

اگر پس از یک روز کاری خسته و کلافه از گرمای هوا به خانه برگشتید، بهترین کار برای دور کردن گرما از بدن و بدست آوردن آرامش، حمام کردن با عصاره گریپ فروت و نوشیدن یک لیوان شربت گریپ فروت است که از نصف میوه گریپ فروت، یک لیوان آب و یک قاشق غذاخوری سکنجبین تهیه شده است. برای این منظور کافی است نصف فنجان عصاره گریپ فروت را درون وان پر از آب بریزید و ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید. دقت داشته باشید که آب وان ولرم بوده و باید به سمت خنکی باشد.

کاهش دردهای مفصلی با حمام زنجبیل

زنجبیل از جمله گیاهان دارویی است که بسیاری از درمانگران از آن برای تسکین و درمان بیماری‌های مفصلی- استخوانی استفاده می‌کنند. حمام کردن با این گیاه که به‌ صورت خوراکی و موضعی توسط درمانگران برای تسکین دردهای بیماران مبتلا به رماتیسم، رماتوئید، آرتروز و دیگر بیماری‌های مفصلی استفاده می‌شود. علاوه بر آن‌که موجب درمان و تسکین دردهای مفصلی می‌شود به پاکسازی و سم زدایی از بدن نیز می‌پردازد. بسیاری از درمانگران معتقدند، حمام کردن با این ریشه گیاه زنجبیل ۲بار در هفته می‌تواند تاثیر درمانی فوق‌العاده‌ای در درمان بیماری‌ها و دردهای مفصلی- استخوانی داشته باشد. برای استفاده از این حمام کافی است رنده شده ریشه زنجبیل را در وان آب ولرم ریخته و نیم ساعت درون این وان بخوابید. پس از آن بهتر است خود را خوب گرم کرده و در محیطی گرم چند ساعت استراحت کنید.

میکروب زدایی از بدن با حمام اکالیپتوس

اکالیپتوس یکی از گیاهان دارویی است که بسیاری از ما آن را می‌شناسیم و از بخور آن برای پاکسازی هوا و پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی در فصل‌های سرد استفاده می‌کنیم. این گیاه از نظر خواص پاکسازی و میکروب زدایی که دارد می‌تواند به‌عنوان یک شیوه پاکسازی آلودگی‌ها از بدن مورد استفاده قرار گیرد. برای بهره‌گیری از خواص این گیاه دارویی می‌توانید هفته‌ای یک‌بار نصف فنجان عصاره اکالیپتوس را که از جوشانده برگ‌های آن به‌دست آمده درون آب وان بریزید و به‌مدت ۲۰ دقیقه درون این آب قرار بگیرید و سپس خود را با آب بشویید.

حمام شیر و جوان‌سازی پوست

یکی از شیوه‌های قدیمی برای حفظ نشاط و شادابی و آبرسانی مناسب به پوست استفاده از حمام شیر با اسانس نارنج یا پرتقال است. برای این منظور کافی است،  وان حمام را از آب ولرم پرکنید و یک لیوان شیر را درون وان بریزید و یک قاشق غذاخوری اسانس نارنج را نیز به آن اضافه کرده و به‌مدت ۳۰ دقیقه در وان دراز بکشید. پس از گذشت ۳۰  دقیقه و دوش گرفتن خواهید دید که پوست بدن‌تان نرم، با نشاط، جوان و لطیف شده است. برای تهیه اسانس نارنج یا پرتقال کافی است رنده شده پوست این میوه را بجوشانید و پس از جوشانیدن آن را صاف کرده و در حمام استفاده کنید. این اسانس به‌صورت صنعتی نیز تهیه می‌شود و در داروخانه‌ها قابل تهیه است.

درمان خشکی پوست با حمام عسل

افرادی که دچار خشکی پوست هستند و این خشکی با رفت‌وآمدهای آن‌ها در طول روز به بیرون از منزل تشدید می‌شود بهتر است هفته‌ای ۲بار از حمام عسل و لیموترش برای درمان خشکی پوست خود بهره بگیرند. این حمام علاوه بر تامین رطوبت مورد نیاز پوست، کمک می‌کند تا روند درمانی خشکی پوست هم مرتفع شود. برای استفاده از این حمام کافی است ۳ قاشق غذاخوری عسل را با ۲ قاشق غذاخوری آبلیموی تازه ترکیب کرده و آن را به سراسر پوست بدن بمالید. پس از این کار درون وان با آب نیمه ولرم بنشینید یا دراز بکشید و پس از نیم ساعت خود را با آب بشویید.

درمان بی‌خوابی با حمام سنبل‌الطیب

حتما با خواص درمانی چای سنبل‌الطیب در درمان بی‌خوابی و اختلال‌های ناشی از آن آشنا هستید. بسیاری از درمانگران نوشیدن چای سنبل‌الطیب را یک ساعت پیش از خواب بهترین درمان طبیعی برای داشتن خوابی آرام و عمیق می‌دانند. در کنار این شیوه درمانی، تکنیک‌های دیگری نیز وجود دارد که با کمک عصاره سنبل‌الطیب می‌توان به بهبود بی‌خوابی و درمان آن کمک کرد. حمام خواب آور سنبل‌الطیب یکی از این شیوه‌هاست. برای استفاده از این حمام کافی است عصاره یا جوشانده سنبل‌الطیب و بابونه را به میزان مساوی مخلوط کنید و یک لیوان از آن را درون وان پر از آب نیمه ولرم بریزید و نیم ساعت در آن دراز بکشید. بهتر است این حمام را نیم ساعت قبل از خواب و هر شب تکرار کنید تا از نتایج آرام بخش و خواب آور آن بهره‌مند شوید.

بهبود بواسیر با حمام بابونه

حمام کردن با عصاره گیاه بابونه تاثیر زیادی در بهبود جراحت‌های سطحی، درمان بواسیر و رفع اسپاسم‌های ناشی از تحریک بواسیر در بدن دارد. حمام کردن با این گیاه در بسیاری موارد از سوی درمانگران طب سنتی به افرادی که دچار اگزما و حساسیت‌های پوستی هستند نیز توصیه می‌شود. برای حمام کردن با عصاره این گیاه کافی است نصف استکان عصاره بابونه را به آب وان اضافه کرد و به‌ مدت ۲۰ دقیقه درون وان قرار گرفت. حتی بسیاری از درمانگران کمپرس کردن مخلوط آب و عصاره بابونه با پارچه نخی روی بدن را در تسکین سوزش‌ها و التهاب‌های ناشی از اگزما بسیار موثر می‌دانند.

بهبود خروسک با حمام آویشن

استفاده از حمام آویشن یکی از بهترین گزینه‌ها برای تسکین سرفه‌های کودکانی است که به بیماری سرخک مبتلا شده‌اند. درمانگران متعددی در مکاتب درمانی شرقی استحمام با آویشن را یکی از بهترین شیوه‌ها برای بهبود و تقویت عملکرد ریه‌ها می‌دانند و این شیوه را برای درمان سرفه کودکان مبتلا به سرخک و بزرگسالان مبتلا به سرفه‌های مزمن، برونشیت و تنگی نفس توصیه می‌کنند. برای استفاده از این حمام کافی است نصف فنجان عصاره آویشن را درون وان ریخته و به‌مدت ۱۵ دقیقه درون وان دراز بکشید. باید مراقب بود که پس از این حمام کودک را به دقت در محیطی گرم و با لباسی مناسب قرار داد تا سرما نخورد.


بهبود عملکرد کلیه‌ها با حمام گشنیز

گشنیز یکی از گیاهان دارویی است که خواص متعددی از قبیل بهبود عملکرد روده‌ها، هضم بهتر مواد‌غذایی و افزایش کارایی دستگاه گوارش برای آن ذکر شده است. حمام کردن با عصاره یا جوشانده این گیاه نیز خواص مشابهی بر اندام‌های درونی بدن از قبیل دستگاه گوارش دارد. حمام کردن با عصاره گیاه گشنیز علاوه بر پاکسازی روده‌ها از مواد زائد به بهبود عملکرد آن‌ها کمک کرده و در هضم و جذب مواد مفید بسیار موثر است. استفاده از این حمام هر ۲ هفته یک‌بار برای افراد بالای ۳۵ سال و افرادی که دچار یبوست هستند توصیه می‌شود

نوع مطلب : نکته های جالب، پوست وزیبایی، 
برچسب ها : پوست و زیبایی بدن، ماسک گیاهی، اطلاعات عمومی، گیاه درمانی،
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 10 خرداد 1391

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


آرزوهای دست نیافتنی


عکس و ترفندستان

خرید گن لاغری تبادل لینک
کیف پول آلوما والت

فتوکده | طراحی کارت پستال و کارت ویزیت 

مرغ عشق نایین

کدشو بزارید تو وبتون

قلب شکسته

خرید عینک سه بعدی - خرید اینترنتی عینک سه بعدی اصل دانلود قسمت 10 شاهگوش - دانلود قسمت 10 شاهگوش
حباب ساز جاگل بابل
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات